flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Представник двічі не з’явився в суд: які це має наслідки для позивача — ВП ВС

13 травня 2024, 10:45

Наслідки неявки в судове засідання учасника справи, визначені у ст.205 КАС, стосуються як позивача, так і його представника, звісно крім випадків, коли суд визнав явку позивача обов’язковою.

 

На це звернула увагу Велика палата ВС, залишаючи без задоволення апеляційну скаргу адвоката у справі №990/330/23.

 

У цій справі представник позивача оскаржував відмову в поновленні пропущеного строку на звернення до суду щодо оскарження указу Президента про застосування персональних санкцій.

 

Відмовляючи в цьому, суд першої інстанції вказав, що представник позивача не зазначив про причини, які завадили йому двічі з’явитися у судове засідання, призначене Касаційним адміністративним судом.

 

Своєю чергою, ВП ВС зазначила, що адвокат як представник, який бере участь у судовому процесі від імені учасника справи (сторони чи третьої особи), інтереси якого він представляє, наділений і процесуальними правами та обов’язками учасника справи, якого представляє, за умови, що в документі, який підтверджує повноваження представника (ордері, договорі про надання правової допомоги, довіреності) немає застережень про обмеження повноважень. 

 

Процесуальні дії (рішення, позиція) представника у судовому процесі створюють юридичні наслідки [саме] для особи, від імені якої він діє, й особа, яка надала адвокату повноваження щодо її представництва, має теж це розуміти.

 

Крім того, взаємовідносини адвоката та особи, інтереси якої він представляє (окрім тих, що стосуються обсягу повноважень адвоката), знаходяться поза площиною втручання суду. Водночас участь сторони (третьої особи) у судовому процесі через свого представника (адвоката), що є правом учасника справи, дозволяє суду здійснювати офіційну процесуальну комунікацію із цим представником, а відтак застосовувати до учасника справи, від імені якого цей представник діє, передбачені процесуальним законом наслідки, якщо виникнуть відповідні казуальні підстави.

 

Тож, незважаючи на те, що вибір адвоката, який надаватиме професійну правничу допомогу, зокрема у формі представництва інтересів у суді, є правом особи (учасника справи), однак правом, яке передбачає також і настання відповідних юридичних наслідків (як процесуального характеру, так і в матеріально-правовому спорі, переданого на розгляд суду), передовсім для учасника справи.

 

Відповідно, незнання цього останнім не відміняє настання відповідних наслідків. Тож ВП ВС дійшла висновку, що наслідки неявки в судове засідання учасника справи, визначені у ст.205 КАС, стосуються як позивача, так і його представника, звісно крім випадків, коли суд визнав явку позивача обов’язковою.